T. Jonjić: Zašto Hrvatska nije potpisala dokument o 1945. sa SAD-om i bivšim europskim komunističkim zemljama?

Izvor: hrvatskonebo.org

Tomislav Jonjić, kandidat za predsjednika Republike, postavio je danas u posebnom priopćenju nekoliko pitanja predsjednicima Vlade i Republike, Plenkoviću i Milanoviću, u svezi sa Zajedničkom izjavom povodom 75. obljetnice završetka Drugog svjetskog rata od 7. svibnja 2020. Tu izjavu, u kojoj je podsjeća čitav svijet na to da g. 1945. za istočnoeuropske zemlje nije nastupilo oslobođenje, nego komunističko-sovjetska okupacija i zlosilje, potpisalo je devet bivših komunističkih zemalja te Sjedinjene Države. Hrvatska nije među potpisnicama, a ta Zajednička izjava ostala je praktički skrivena javnosti u Hrvatskoj. Prenosimo u cijelosti priopćenje Tomislava Jonjića, inače doktora povijesnih znanosti koji se desetljećima bavi prošlostoljetnom hrvatskom poviješću, a na kraju donosimo prijevod te Zajedničke izjave na hrvatski i poveznicu s njezinim izvornikom na engleskomu.

Priopćenje dr. Tomislava Jonjića

Tijekom predsjedničke kandidature koju sam najavio 23. svibnja 2024., u više  je navrata problematiziran moj nagovještaj da ću se zalagati za konačni raskid s balkanskim i jugoslavenskim duhom, globalističkom agendom te totalitarnom baštinom. S jedne strane postoje nekorektne tendencije da se moj objavljeni i javno dostupni program svede samo na tu jednu programsku odrednicu, a s druge se strane pokušava tu istu programsku odrednicu proglasiti zastarjelom i nepotrebnom, pa i smiješnom.

Istina je, međutim, bitno drugačija. Da Hrvatskom i dalje dominiraju strukture proizašle iz jugoslavenskoga i komunističkog sustava, vidljivo je iz osobnih i obiteljskih biografija niza hrvatskih političara i javnih osoba, iz omalovažavanja hrvatskih branitelja i hrvatskih katolika, iz neobjektivnih povijesnih udžbenika te prešućivanja i prikrivanja istine o ratnim i poratnim zločinima i njihovim žrtvama, kao i iz javnog diskursa u kojemu se na temelju laži gradi moralni autoritet kojim se suzbijaju nepoćudni i neistomišljenici.

Borba za slobodu i istinu uvijek je aktualna, a posebno u povijesnom trenutku u kojemu se zaklinjemo u ljudska prava i neotuđivo ljudsko dostojanstvo, u kojemu s drugim europskim narodima pokušavamo graditi zajedništvo i suradnju. Zato Hrvatsku treba graditi na čvrstim temeljima, na slobodi misli i govora te na pravu da živimo u skladu s vlastitom kulturom i vlastitim uvjerenjima.

U tom duhu pozivam na društveni i nacionalni dijalog, bez cenzure i predrasuda, a s ciljem jačanja hrvatske neovisnosti, demokracije te naše europske i zapadne orijentacije. Također, u tom kontekstu podsjećam na politički dokument koji se nalazi u prilogu, a koji je nažalost u Hrvatskoj prešućen. Radi se o Zajedničkoj izjavi većeg broja demokratskih država istočne Europe (Bugarske, Češke, Estonije, Mađarske, Latvije, Litve, Poljske, Rumunjske i Slovačke) i SAD-a, nastaloj u Washingtonu 7. svibnja 2020., u povodu 75. obljetnice završetka Drugoga svjetskog rata, a kojom se konstatira općepoznata i široko prihvaćena činjenica da veliki dio Europe u proljeće 1945. nije doživio nikakvu slobodu niti oslobođenje, nego je pao pod komunističku okupaciju.

Slijedom navedenoga, postavljam hrvatskoj javnosti sljedeća pitanja:

1. je li Vlada Republike Hrvatske, poznata po svojoj „kooperativnosti“, dobila poziv sudjelovati u donošenju ove Zajedničke izjave;

2. ako je poziv dobila, zašto Republiku Hrvatsku ne nalazimo među njezinim potpisnicima;

3. je li Predsjednik Republike Hrvatske bio upoznat s ovom inicijativom;

4. ako je bio upoznat, zašto nije predbacio Vladi nesudjelovanje u donošenju tog dokumenta, čije ključne poruke itekako imaju važnost i utjecaj na političke, gospodarske, kulturne i druge procese i odnose u Hrvatskoj;

5. u ime koje medijske i druge slobode su mediji u Republici Hrvatskoj prešutjeli ovaj dokument?

* * *

Poveznica s izvornikom Zajedničke izjave na enegleskom jeziku:

Link: https://mzv.gov.cz/jnp/en/issues_and_press/archive/statements/x2020/x2020_05_07_joint_b9_statement_on_marking_the_end_of_wwii.html

* * *

Zajednička izjava povodom 75. obljetnice završetka Drugog svjetskog rata
07. 05. 2020.

Slijedi zajednička izjava državnog tajnika Sjedinjenih Američkih Država i ministara vanjskih poslova Bugarske, Češke, Estonije, Mađarske, Latvije, Litve, Poljske, Rumunjske i Slovačke

Obilježavajući 75. obljetnicu završetka Drugog svjetskog rata g. 2020., odajemo počast žrtvama i svim vojnicima koji su se borili da poraze nacističku Njemačku i učine kraj Holokaustu.

Iako je svibanj 1945. donio kraj Drugoga svjetskog rata u Europi, nije donio slobodu cijeloj Europi. Središnji i istočni dio kontinenta ostao je pod vlašću komunističkih režima gotovo 50 godina. Baltičke države bile su nezakonito okupirane i pripojene, a željezni stisak nad drugim zarobljenim nacijama nametnuo je Sovjetski savez koristeći se premoćnom vojnom silom, represijom i ideološkom kontrolom.

Desetljećima su brojni Europljani iz središnjeg i istočnog dijela kontinenta žrtvovali svoje živote boreći se za slobodu, dok su milijuni bili lišeni svojih prava i temeljnih sloboda, podvrgnuti torturi i prisilnom raseljavanju. Društva iza Željeznog zastora očajnički su tražila put do demokracije i neovisnosti.

Događaji iz 1956., stvaranje i djelovanje Povelje 77, pokret Solidarnosti, Baltički put, revolucije g. 1989. i obaranje Berlinskog zida bili su važne prekretnice koje su presudno pridonijele ponovnom stvaranju slobode i demokracije u Europi .

Danas se zajedno trudimo ići prema snažnoj i slobodnoj Europi, u kojoj prevladavaju ljudska prava, demokracija i vladavina prava. Budućnost treba temeljiti na povijesnim činjenicama i pravdi za žrtve totalitarnih režima. Spremni smo na dijalog sa svima koji su zainteresirani za provođenje u praksu tih načela. Manipuliranje povijesnim događajima koji su doveli do Drugoga svjetskog rata i podjele Europe nakon rata žalosni je pokušaj krivotvorenja povijesti.

Željeli bismo podsjetiti sve članove međunarodne zajednice da trajna međunarodna sigurnost, stabilnost i mir iziskuju istinsko i kontinuirano poštivanje međunarodnog prava i normi, pa tako i suvereniteta i teritorijalnog integriteta svih država.

Stječući znanja o okrutnim lekcijama Drugoga svjetskog rata, pozivamo međunarodnu zajednicu da nam se pridruži u odlučnom odbacivanju koncepta sfera utjecaja te da inzistiranju na ravnopravnosti svih suverenih naroda.